RSS

בלוג

כיצד לשמור על טריות הקפה?

כיצד לשמור על טריות הקפה?

חלקנו נוהגים לשמור את הקפה בקופסאות ייעודיות, חלקנו שומרים אותו במקפיא - לכל חובב קפה יש את הדרך המועדפת עליו לשמור את הקפה. נגלה לכם סוד - גם אם חשבתם שאתם מצליחים במשימה, רובכם שותים למעשה קפה שטריותו רחוקה שנות אור מטעמו של קפה טרי באמת. מהן הטעויות הנפוצות שאתם עושים, וכיצד בכל זאת תוכלו לשמור על הקפה שלכם טרי?

 

באופן לא מפתיע, ובדומה לכמעט כל מאכל או משקה שמוכר לנו, אחד הגורמים המשפיעים ביותר על טעמו של הקפה הוא טריותו. מי מאיתנו שמכיר את הטעם, הארומה והמרקם של קפה טרי באמת, כזה שנקלה זמן קצר לפני טחינתו וחליטתו - מבין כנראה על מה מדובר - אך בקרב רובנו, הפריווילגיה לשתות קפה שנחלט זמן קצר לאחר מועד קלייתו היא איננה ריאלית, ולכן אנו נוהגים לשמור על הקפה במגוון שיטות. מאמר זה ינפץ מספר מיתוסים על אחסון קפה ושמירת טריותו, וייתן לכם את המידע והכלים על מנת לשמור על הקפה שלכם בטריות מקסימלית - עד לטחינה ולחליטה.

 

פולי הקפה, במצבם הטבעי, הם ירוקים - ואודות לקליפה העוטפת אותם - הם מסוגלים לשמור על תכונותיהם זמן רב לאחר הקטיף. נהוג לחשוב כי רק לאחר הטחינה הקפה מאבד מתכונותיו, אך למעשה המירוץ מתחיל ברגע שהסתיימה הקלייה: פולי הקפה שינו את צורתם, והם חשופים כעת לגורמים חיצוניים שגורמים לירידה דרסטית באיכות הקפה עוד לפני הטחינה.

כשאנו קונים את הקפה שלנו טחון, האתגר לשמור על טריותו גדול אף יותר: שטח הפנים של הקפה כאשר הוא טחון גדול הרבה יותר, והוא הרבה פחות מוגן מהשפעות חיצוניות - מה שגורם לחיי המדף שלו להתקצר הרבה יותר מהר.

מהם הגורמים העיקריים המשפיעים על איכותו של הקפה?

את הגורמים החיצוניים שגורמים לקפה לאבד מתכונותיו, אפשר לחלק לשניים:

חמצן - המגע של הקפה עם החמצן שבאוויר, גורם לתגובה כימית שמזרזת את פירוקו הטבעי. הקפה, כמו כל חומר אורגני, סופו להירקב, והנוכחות החמצן שבאוויר תורמת רבות לתהליך.

לחות -  באוויר קיימת מסה מסוימת של מים, ובמגע עם האוויר המים ייספגו היטב בקפה טחון, אך גם בפולי קפה קלויים - מאחר וקליפתם נשרפה בתהליך הקלייה וכבר איננה קיימת להגן על תוכן הפולים.

 

אז מה עושים?

דבר ראשון - תמיד עדיף לרכוש פולי קפה על פני קפה טחון - מאחר וחיי המדף של הפולים ארוך יותר. כאשר טחינת הקפה נעשית בסמוך לחליטה, הקפה שיתקבל יהיה איכותי הרבה יותר מזה שנחלט מקפה שנטחן זה מכבר. אך גם אם אנו קונים קפה טחון, יש דברים שניתן לעשות על מנת לשמור על טריותו לאורך זמן.

 

הטעות הראשונה שרבים עושים, היא שמירה של הקפה באריזתו המקורית. קפה טחון משווק כשהוא ארוז בשקיות ששומרות על טריותו, ולכן נהוג לחשוב שאריזה זו מספיקה על מנת לשמור על הקפה - וכל מה שצריך לעשות זה להקפיד על סגירת האריזה בתום השימוש. מה הבעיה? הקפה משווק באריזות ששומרות עליו מפני החמצן, לעתים באמצעות ואקום ולעתים באמצעות חנקן, אך לאחר שהאריזה נפתחת, הקפה בא במגע עם האוויר - עם החמצן ועם הלחות. לכן - כדי למזער את הנזק, כדאי להעביר את הקפה, ישר לאחר פתיחת האריזה לכלי אחסון ייעודי - שכולל מנגנון לשאיבת האוויר החוצה ויצירת ואקום.

 

הטעות השנייה שנהוג לעשות היא לאחסן את הקפה במקפיא: ההנחה היא שמאחר ובמקפיא אין לחות, הקפה נשמר בצורה טובה יותר. כשהקפה במקפיא, הקפה אכן לא חשוף ללחות. אך כשאנו מוציאים את הקפה וחולטים אותו - אנחנו גורמים לשינוי חד בטמפרטורה שלו, דבר שמתבטא בפגיעה בטעמו ובמרקמו של הקפה.

 

בקיצור - כשאתם קונים קפה טחון, העבירו אותו לכלי אחסון ייחודי, ואחסנו אותו במקום קריר ומוצל.

 

כשמדובר בפולי קפה, העיקרון הוא דומה: האריזות כלעצמן לא באמת אוטמות את הקפה באופן הרמטי, על אחת כמה וכמה לא לאחר שהן נפתחות, ולכן אחסון בכלי ייעודי ובמקום קריר, מוצל ויבש ככל האפשר - יטיב עם פולי פולי הקפה, ישמור על טריותם ויאריך את אורך חייהם.

Air Scape

ומה אם האריזות עדיין סגורות?

כאן אנחנו ניגע בתפיסה שגויה נוספת: אריזות הקפה ה"סטנדרטיות", אלה העשויות מאלומיניום, לא שומרות על טריות הקפה בצורה מיטבית - גם כשהן סגורות. הבלבול נובע מתאריך התפוגה הארוך יחסית שמוטבע ע"י היצרן, ונאמד בדרך כלל על שנתיים מרגע אריזת הקפה בבית הקלייה. אך למעשה - פולי הקפה, ברמה מסויימת, מאבדים מטריותם ומתכונותיהם כל הזמן - גם כשהם בשקית האטומה. במילים אחרות, טעמו ואיכותו של קפה שנחלט מפולים שנקלו ונארזו לפני שנה - יהיה שונה מהותית מקפה שנחלט מפולים שנקלו ונארזו לפני חודש.

האם קפה תוצרת חוץ הוא בהכרח איכותי יותר מקפה תוצרת הארץ?

חובבי הקפה נתקלים בדילמה: קיים מגוון גדול יותר של קפה שנקלה ונארז בחו"ל, שבא לידי ביטוי בזנים שונים של פולים, תערובות ייחודיות, טכניקות שונות של קלייה - כל זה על מנת לקלוע לטעמו של הצרכן בצורה מיטבית. אך לקפה שנארז בחו"ל יש דרך ארוכה עד שהוא נחלט אצלכם במכונה הביתית: הוא מאוחסן במחסני היצרן, משם מועבר לנמל המוצא, מועבר על גבי אניות משא מרחקים של אלפי מיילים, נפרק בארץ, מאוחסן במחסנים, מופץ לחנויות, וגם בהן הוא מחכה על המדף שבועות ואף חודשים ספורים.

כל יום שעובר בתהליך הארוך הזה - הקפה מאבד מטריותו, ערכו ותכונותיו עוד ועוד.

מצד שני, הקפה שנקלה בארץ עושה דרך קצרה בהרבה מרגע אריזתו ועד שהוא נטחן ונחלט אצלכם בבית - ובכך אנו יכולים להינות מקפה טרי הרבה יותר, אך המבחר של הקפה הישראלי מצומצם יותר, וכן פחות קל להשיגו ברשתות השיווק הגדולות, שמעדיפות לעבוד עם ספקים של פירמות ידועות וגדולות מהעולם.

 

אז איך נוכל לגשר על הפער שבין קפה באיכות של המותגים הגדולים, אך ברמת טריות של קפה שנקלה בארץ?

חנויות הקפה המתמחות ובוטיקים למיניהם, משווקים קפה תוצרת הארץ במגוון תערובות, טעמים וסגנונות שונים. המלאי אמנם מצומצם, אך קיימים מותגים מקומיים שמציעים קפה באיכות גבוהה מאוד, שעשוי מפולי קפה שיובאו לארץ בעודם טריים, ונקלו בארץ באמצעות מכשור וידע מהמעלה הראשונה. למותגים אלה אמנם אין את ה"זוהר" וה"יוקרה" של המותגים המובילים בעולם, אך איכותם לא נופלת מהם. נוסיף על כך שמכיוון ומדובר בייצור מקומי, ותהליך ארוך של הובלה לארץ נחסך - הקפה המקומי בד"כ נמכר במחירים זולים יותר מקפה ממותגים בינלאומיים, וכמו שציינו קודם - אורך השרשרת מרגע האריזה במפעל ועד למכירה ללקוח הסופי קצרה יותר, ועל כן טריותם גבוהה יותר.

Bossa Caffe Fresh Roasted

אם בכל זאת אתם מעדיפים קפה ממותגים בינלאומיים, גם לזה יש פתרון - והוא טמון באיכות האריזה.
יצרנים שונים אורזים את הקפה באריזות שונות, בד"כ אריזות מסוג פויל אלומיניום בעלות אטימות טובה,
הכוללות שסתום חד כיווני שמסייע לגזים שנוצרים בתהליך טבעי בפולים להיפלט החוצה - אך מונעים כניסת אויר לתוך השקית. יצרנים מסוימים יוצרים ואקום בתוך השקית, חלקם ממלאים אותה בחנקן, וכו'.

גם באריזות, האיכות משתנה בין היצרנים: ניתן למצוא אריזות בעובי דק ועבה, שסתומים באיכות גבוהה יותר וגבוהה פחות - ויש יצרנים שלקחו את העניין צעד אחד קדימה - ובמקום להשתמש בשקיות הסטנדרטיות, הן אורזות את הקפה באריזות מתכת קשיחות - שאמנם מסרבלות את ההובלה, ומייקרות במעט את המחיר - אך הן מבטיחות קפה טרי ואיכותי באמת, שטעמו כמו של קפה שנקלה ממש לאחרונה.

Izzo Caffe 4 Packes

אז איך אתם אוהבים את הקפה שלכם 

המדריך לקפה: טחינת קפה ומטחנות קפה

המדריך לקפה: מטחנות קפה וטחינת קפה

כדי להפיק חליטת אספרסו איכותית, עלינו לשים דגש מיוחד על טחינת פולי הקפה
מהם הפרמטרים המרכזיים שעלינו לשים לב אליהם, אילו מטחנות עומדות לרשותנו, ומה ההבדלים בניהם? על כך במאמר הבא.

טחינת הקפה היא שלב מרכזי בתהליך הכנת הקפה, לאיכות הטחינה השפעה משמעותית על איכות הקפה שיתקבל לאחר החליטה.

עובי הקפה הטחון חייב להיקבע על פי סוג פולי הקפה אותם אנו טוחנים, דרגת הקלייה שלהם, והמשקה אותו נרצה להפיק: קפה שחור, אספרסו, מקינטה או פילטר - כל משקה ידרוש מאיתנו לטחון את הפולים לעובי אחר.
לכן, בפעם הבאה שתקנו פולי קפה, כדאי שתתייעצו עם המוכר מהי דרגת הטחינה המומלצת לאותה תערובת, ואיזה סוג קפה אתם מתכננים לחלוט ממנה.
 

מרכיב נוסף וחשוב ביותר בטחינת הקפה הוא אחידות הטחינה.
מטחנות זולות ופשוטות טוחנות את פולי הקפה לגרגירים בגדלים שונים ולא אחידים או לאבקה דקה מאד,
במצב כזה חליטת הקפה תהיה לא מתאימה להכנת הקפה הנבחר, לא אחידה ולכן לא נצליח להפיק מרב הטעמים והארומות הרצויים בהכנת הקפה. למשל קפה חמוץ או קפה מריר מידי.

 

קשה לדבר על טחינת קפה בלי להזכיר את מועד הטחינה, שמהווה גם הוא גורם קריטי לאיכות הקפה שמתקבלת לאחר החליטה.
כאשר הקפה טחון, שטח הפנים עם האוויר גדול יותר, והקפה רגיש יותר ללחות ולחמצן. ישנם כלי אחסון ייעודיים שמסייעים לשמור על הקפה מבודד מחמצן ע"י יצירת וואקום או מחיצה, ומשפרים באופן דרמטי את אורך החיים של הקפה הטחון, וכן את טעמו של הקפה שייחלט ממנו - אך כדי לקבל את חליטת הקפה האיכותית ביותר, יש לטחון את הקפה בסמוך לחליטתו - לשם כך תצטרכו להצטייד במטחנת קפה.
 

קיים בשוק מבחר רחב של מטחנות קפה לשימוש ביתי ומקצועי, כאשר ניתן לחלק אותן לשתי קטגוריות עקריות,
על פי אופן ושיטת הטחינה שלהן:

 

מטחנות קפה שטוחנות בעזרת להב - Blade Coffee Grinders

(לא מומלצות)

מטחנות אלו מורכבות ממנוע חשמלי שמפעיל סכין חדה, שלמעשה "קוצצת" את פולי הקפה עד לרמה שניתן לחלוט ממנו קפה.
מטחנות אלה הן הזולות ביותר מבין שלושת הקטגוריות, אך הן גם הכי פחות מומלצות, משתי סיבות: הטחינה של הקפה איננה אחידה, גרגירי הקפה הטחון בגדלים שונים ולא אחידים (chunks) ואורך החיים של המטחנה קצר יחסית ובא לידי ביטוי בירידה הדרגתית של איכות הטחינה, כתוצאה מהתקהות הלהב.
בנוסף, מטחנות אלה ברוב המקרים גם מחממות את הקפה הטחון טרם החליטה ופוגועות באיכות החליטה והטעמים.
מטחנת טבלינים או קוצץ איננה מטחנת פולי קפה גם אם רשום על הקופסא!

מטחנת קפה להבים 

מטחנות קפה מסוג Burr

סוג זה מטחנות הוא איכותי הרבה יותר, והוא כולל שני סוגים:

מטחנות קוניות (Conical Burr) - מורכבות ממנגנון מכני דמוי קונוס ודיסקה, שביניהם הפולים נטחנים בתנועה סיבובית. הטחינה היא איטית יחסית ומרעישה. עם זאת, הטחינה מדויקת וניתנן לכיוונון לפי רמת הטחינה הנדרשת. מטחנות מסוג זה קיימות במספר רמות ובטווח מחירים רחב, כאשר השוני הוא באיכות החומרים, ובעיקר של המנגנון המכני: מנגנון שעשוי ממתכות זולות נוטה להקהות מהר, וליצור חום בעת הטחינה שגורם לפגיעה בתכונותיו של הקפה.
אולם קיימות גם מטחנות קפה המשתמשות בדיסק קוני המיועדות לשוק המקצועי יותר, מטחנות אלה מציעות סכינים איכותיות ומנוע מותאם המונע את שריפת הקפה הנטחן ע"י התרמת מהירות הסיבוב לדרכת הטחינה.

סכינים מטחנת פולי קפה קונית 

מטחנות דיסק (Wheel Burr) - דומות למטחנות קוניות - אך ההבדל הוא שמנגנון הטחינה מורכב משתי דיסקיות שטוחות שטוחנות את פולי הקפה בניהן בדומה לפעולת אבני ריחיים. הטחינה במטחנה זו היא מהירה יותר, יוצרת פחות חום, ומרעישה הרבה פחות. מנגנון זה הוא הנפוץ במטחנות קפה תעשייתיות ונעשה בהן שימוש גם בדגמים מקצועיים של מטחנות קפה ביתיות. אורך החיים שלהן גבוה, והן מפיקות קפה טחון באופן אחיד ובדרגת טחינה מדוייקת.

מטחנת פולי קפה סכינים שטוחות BURR

קביעת דרגת הטחינה במטחנה גם היא נושא חשוב בפני עצמו מאחר ודרכת הטחינה משפיע ישירות על איכות חליטת הקפה שתתקבלדרגת הטחינה נקבעת ע"י כמה פרמטרים עקרים, סוג החליטה המבוקש, סוג המכשיר שאיתו נפיק את הקפה, כמות הקפה שנרצה לחלוט, סוג הקפה שאנחנו משתמשים, דרגת הקלייה והטריות שלו ותפלאו אבל גם מזג האוויר!
בנושא דרגות הטחינה נרחיב בפרק נפרד

דרגות טחינה נפוצות:

1. קפה שחור \ טורקי - פולי קפה הטחונים עד כדי אבקה דקה (כקמח).

2. קפה אספרסו - פולי קפה הטחונים בדרגה עדינה מאד המתאימה לחליטה מהירה בלחץ גבוהה (בין קמח לסוכר).

3. קפה אספרסו ביתי - פולי הקפה טחונים גס יותר מאחר ומכונות אלה אינם מיצרות לחץ וטמפרטורה גבוה ואחידה.

4. מקינטה \ מוקה - פולי הקפה נטחנים בגסות יותר מאחר ולחץ  החליטה במכשיר נמוך משמעותי (כגרגירי מלח שולחן).

5. פילטר \ דריפ - פולי הקפה מטחנים בגסות המזיכרה מקלות או שבבי נסורת מאחר וחליטת הקפה קלילה יותר.
 

כאמור, ישנם סוגים שונים של מטחנות פולי קפה, מטחנת הקפה שלכם לא חייבת להיות גדולה או יקרה, הכי חשוב זה להתאימה לאופן השימוש והכי חשוב שרמת הטחינה תהיה נכונה לאופן הכנת הקפה של שלכם, הרי המטרה של כולנו היא להנות מקפה טרי ארומטי וטעים בכל כוס קפה...

במחלקת מטחנות הקפה שלנו תוכלו למצוא מבחר של מטחנות מסוגים שונים ובמגוון מחירים רחב. צפו במוצרים >>

בנוסך, אם יש לכם שאלה או רוצים עזרה בהתאמת מטחנת הקפה לצרכים שלכם צרו איתנו קשר 03-5233777

קליית קפה- המדריך המלא לדרגות קלייה

המדריך לקפה: דרגות קליית הקפה

דרגת הקלייה של פולי הקפה מהווה גורם עיקרי וחשוב ביותר המשפיע על טעמו של הקפה שאתם שותים. במאמר זה נסביר על רמות הקלייה השונות, וכיצד הן משפיעות על טעמו של הקפה לאחר הטחינה.

פולי קפה במצבם הטבעי הם ירוקים, בעלי ניחוח המזכיר עשבים וכמעט חסרי טעם לחלוטין.
בהנחה והם נשמרים בתנאים נאותים, פולים ירוקים יכולים להישמר בשקים זמן רב מבלי לאבד מערכם.

קפה ירוק - לא קלוי
בתמונה: פולי קפה ירוקים, לפני הקלייה.

תהליך קליית פולי הקפה הוא למעשה חימום הפולים לטמפרטורות מסוימות, וגורם לפולים הירוקים להשחים תוך פליטת גזים ושמנים שונים האחראיים לניחוח ולטעם שאנו מכירים כטעמו של הקפה.

ההבדלים בין דרגות הקלייה באים לידי ביטוי בשינוי צבע הפולים (ככל שהקלייה בדרגה גבוהה יותר, הצבע כהה יותר), בשינוי צורת הפולים וכן בתופעות שונות אותן נפרט בהמשך.

תנור קולה פולי קפה - תנור קליה
בתמונה: תנור קולה קפה

שלב 1 - היפרדות המוץ מהפולים

השלב הראשון של קליית פולי הקפה מתרחש לאחר חימום הפולים לכ-130 מעלות צלזיוס. המאפיין העיקרי של שלב זה הוא התקלפות המוץ - שכבה של קליפה עדינה העוטפת את הפולים. בשלב קלייה זה הפולים עדיין מכילים כמויות רבות של נוזלים ואינם יכולים לשמש להכנת קפה.

שלב 2 - תחילת ההשחמה

מרגע שלפולים כבר אין מוץ שעוטף אותם, תהליך איבוד הנוזלים כתוצאה מהחימום נעשה מהיר יותר והדבר מתבטא במספר מאפיינים: צבע - הפולים מתחילים לקבל גוון צהבהב, ריח - הניחוח העולה מהפולים בשלב זה מזכיר מעט ניחוח של חציר,
כמו כן בשלב זה נוכל להבחין באדי מים הנפלטים מתוך הפולים. טמפרטורת הפולים בשלב זה היא כ-160 מעלות צלזיוס.

שלב 3 - תחילת ה"שיזוף וה"שיוש

ב"שיוש" הכוונה היא למראה דמוי שיש המורכב מגווני צהוב וחום בהיר. בשלב זה, כאשר הפולים מגיעים לכ175 מעלות צלזיוס, הפולים מאבדים כמויות גדולות יותר של נוזלים והם נראים שזופים ומשויישים.
בשלב זה ניתן להתחיל להבחין בניחוחות קלייה המזכירים ניחוח של לחם קלוי ("טוסט").

שלב 4 - תחילת היסדקות הפולים

בשלב זה, הפולים מגיעים לטמפרטורה של כ-190 מעלות צלזיוס, צבעם הופך להיות כהה יותר בגוון חום בהיר עם כתמים של חום כהה יותר. נוכל להבחין בהיווצרותם של סדקים קטנים על גבי הפולים. בנוסף, שאריות מוץ ייפרדו מהפולים בשלב זה.

שלב 5 - השחמה מתקדמת ותגובת מייארד

בשלב זה של הקלייה צבעם של הפולים נעשה חום במידה ניכרת, ומתחרשת תגובה כימית שנקראת "תגובת מייארד" - תגובה כימית בין חומצות האמינו לסוכרים שנוצרת בתנאי חום (בשלב זה הפולים עוברים את ה-200 מעלות צלזיוס). תגובה זו מוכרת לנו: היא מתרחשת בהכנת קרמל (סוכר המשחים בטמפרטורות גבוהות), והיא גם אחראית לשינוי צבעו של בקר צלוי מאדום לחום כהה.

שלב 6 - ה"קראק" הראשון

מייד לאחר תגובת מייארד המתרחשת בפולים, נוכל לשמוע קול פיצוח העולה מהפולים, קול המזכיר את פיצוח גרעיני התירס בעת הכנת פופקורן. גוון הצבע לא משתנה באופן מהותי בשלב זה בהשוואה לשלב הקודם.

שלב 7 - פיצוח והיסדקות הפולים

בשלב זה אנו נשמע קולות פיצוח בתדירות גבוהה יותר, מרקם הפולים הופך להיות מנומר ומחוספס וצבעו מכהה. כמו כן, צורת הפולים בשלב זה משתנה: הם נעשים רחבים יותר ומופיעים עליהם סדקים.

שלב 8 - קליית City Roast

לאחר סיום קולות הפיצוח, הפולים למעשה קלויים וניתן לעצור את התהליך, להמתין מספר ימים עד לפליטה טבעית של גזים שונים, טחינה וחליטה. קלייה זו, שנקראת City Roast או Medium Roast נפוצה מאוד בארה"ב, ומתאפיינת בטעם עדין.

City Roast level Beansבתמונה: פולים קלויים בדרגת City Roast

שלב 9 - קליית Full City Roast

קליית Full City מתרחשת כאשר הפולים מגיעים לטמפרטורה של כ-230 מעלות צלזיוס. בשלב זה ניתן להבחין בשכבת שמן דקה העוטפת את הפולים והטקסטורה של הפולים נעשית חלקה ובגוון חום המזכיר את צבעו של שוקולד חלב. בין שלב 8 לשלב זה קיים שלב נוסף הנקרא "City+" אך ההבדל בינו לבין שלב 8 כמעט ואינו משמעותי ולכן לא נרחיב עליו.
שלב זה נקרא גם קלייה איטלקית מאחר וזה רמת הקלייה הנפוצה והמקובלת באיטליה Italian.
דרגת קלייה זה מביאה את מירב הטעמים מאחר והיא משלבת את הטעמים הפרותיים המקוריים של כל זן קפה
בתוספת טעם הקלייה העדין המוסיף את הרמזים של הטוסט הקלוי המזכיר שוקולד מריר איכותי.

שלב 10 - קליית Full City Plus

המשך חימום הפולים משלב ה Full City יגרום לצבע הפולים להשחים מעט יותר, ואנו נתחיל להבחין בקול פיצוח נוסף - ה"קראק" השני. הוא יישמע חלק ועמום יותר מאשר הקראק הראשון. גם שלב זה נפוץ מאוד לקלייה - ורבים רואים בתחילת הקראק השני כסיום תהליך הקלייה: עוצרים את הקלייה ומניחים לפולים להתקרר, לפלוט את שאריות הגזים ולהיות מוכנים לטחינה. קפה זה מאופיין בטעם מעודן ומתקתק.

שלב 11 - קליית "וינה

קליית וינה (Vienna), שנקראת לעיתים גם Continental Roast, מתבצעת כאשר הפולים מגיעים לטמפרטורה של 240 מעלות צלזיוס. בשלב זה של הקלייה תגדל מעט תדירות קולות הפצפוץ של ה"קראק השני". קליית וינה נפוצה מאוד לקליית קפה עבור הכנת אספרסו, בעיקר באיזור דרום איטליה. טעמו אגוזי ומעט מריר.

 

שלב 12 - קלייה צרפתית מלאה - Full French Roast

בטמפרטורה שבסביבות 250 מעלות צלזיוס, תדירות קולות הפיצוח של ה"קראק השני" נהפכות למהירות הרבה יותר. רוב הסוכרים שבתוך הפולים התקרמלו, הפולים מתכווצים מעט, מאבדים ממשקלם וצורתם משתנה. השמנים שנפלטים מהפולים נשרפים וניתן להבחין בעשן רב. קלייה זו תתבטא בקפה בעל טעם דומיננטי, חזק ומריר, וטעמים שונים יבואו לידי ביטוי בסוגים שונים של פולים ושל תערובות.

שלב זה הוא האחרון משלבי הקלייה הנפוצים. המשך קליית הפולים משלב זה והלאה הפולים מתחילים להפוך לפחם, והקפה יאבד את טעמו ואת ערכו התזונתי.

Full City Roast Level Beansבתמונה: פולים קלויים בדרגת Full French Roast

בסופו של דבר, מה שקובע הוא הטעם: יש כאלה שמעדיפים קפה מעודן יותר, יש כאלה שדווקא קפה חזק ומר עושה להם את זה, ויש כאלה שאוהבים לגוון, מחזיקים בבית קפה בדרגות שונות של קלייה ומתאימים את הקפה שלהם למצבים השונים ביום.

לאחר שראינו שהגורם העיקרי שמשפיע על טעם הקפה הוא דרגת הקלייה, אנו מזמינים אתכם לבקר
ב
מחלקת הקפה שלנו - להתרשם ממבחר תערובות הקפה ולבחור לכם את התערובת המתאימה לכם ביותר.

לחצו כאן למעבר לצפייה בכל סוגי הקפה שלנו >>

דרגות קליית קפה

אמות קליית פולי קפה

שימושים מפתיעים לשאריות קפה טחון

15 שימושים מפתיעים לשאריות קפה טחון

שאריות הקפה הן חלק בלתי נפרד מתהליך הכנת האספרסו, וכל חובב קפה וודאי יוכל להעיד על כמות מכובדת של שאריות שנזרקות יום יום לפח האשפה. למרות שהקפה המשומש הוא לא בדיוק "נזק אקולוגי", ישנם שימושים רבים שניתן לעשות איתו. הנה 15 רעיונות:

 1. הדברת מזיקים בגינה - שאריות הקפה שנותרו במטחנה יעילות מאוד בהדברת חרקים שונים, כמו כנימות, נמלים, חיפושיות, זחלים וחשופיות - שאוהבים להיטפל אל הצמחים בגינה או בעציצים. קחו מן הקפה שנשאר ופזרו לצד הצמחים. לתוצאות טובות אפילו יותר, מומלץ לשלב את הקפה עם גרידה של לימון או שמן רוזמרין.

 2. הכנת מצע גידול לעציצים - על מנת ליצור מצע גידול עשיר לצמחים, ערבבו את האדמה עם שאריות הקפה לאחר שנחלט (ה"עוגיות" שנותרות בסלסילת ידית מכונת האספרסו או במקינטה). הקפה מספק למצע הגידול חנקן, אשלגן ומגנזיום החיוניים לרוב סוגי הצמחים.

 3. סילוק ריח רע מהמקרר - שאריות קפה טחון יעילות להוצאת ריחות לא נעימים מהמקרר. קחו מיכל פלסטיק קטן או צנצנת, מלאו בשאריות קפה טחון ושימו בחלק האחורי של מדף המקרר. הקפה הטחון סופג אליו את הריחות הלא נעימים בצורה יעילה למשך כמה שבועות, ולאחריהם יש להחליף את הקפה במיכל בשאריות חדשות, טריות יותר.

 4. הסרת כתמים ולכלוך קשה - שאריות קפה טחון, לפני או אחרי החליטה, יכולות לשמש כמסירי כתמים קשים מסירים או מחבתות. ערבבו שאריות קפה עם מעט סבון כלים ומים, ושפשפו בעזרת ספוג או מטלית את הכתמים. אתם תגלו כמה הקפה הוא חומר ניקוי יעיל, וטבעי לגמרי.

 5. הכנת נרות - קחו קופסת שימורים ריקה, ושימו בתוכה פתיתי שעווה או נרות וחופן שאריות קפה. העמידו את קופסת השימורים במרכז סיר עם מים והרתיחו - עד שהשעווה נמסה לגמרי. את התערובת יש ליצוק לתוך גביעים, צנצנות או כל כלי דקורטיבי אחר, עם פתיל במרכזו. תנו לנרות להתקרר, ויש לכם נרות קפה ארומטיים.
  הכנת נרות

 6. טשטוש שריטות ברהיטי עץ - ערבבו שאריות קפה עם שמן צמחי, ומרחו על השריטה בעזרת מקל לניקוי אזניים או מכחול עדין. שלבו יותר או פחות קפה בתערובת בהתאם לצבע אותו אתם מעוניינים לקבל.

 7. הרחקת נמלים - כמו חרקים רבים, גם נמלים רגישות לקפה, ולכן הקפה יעיל מאוד בהרחקת נמלים. פזרו מעט שאריות קפה באיזורים בבית או בגינה בהם הנמלים מצויות. להגברת היעילות ניתן להוסיף לקפה גם אבקת קינמון.

 8. הרחקת חתולים - חתולים שורצים כניסה לבניין? פזרו שאריות קפה טחון והריח ירחיק את החתולים מהאיזור. חזרו על הפעולה מדי כמה שבועות (או כשהחתולים חוזרים).

 9. נטרול ריחות מהידיים - ריח של שום נדבק לכם לידיים לאחר הבישול? שפשפו את הידיים עם שאריות קפה ורחצו במים, והריח ייעלם.

 10. הרחקת עש מארון הבגדים - קחו גרביון ישן, הכניסו לתוכו שאריות קפה, קשרו היטב ותלו בארון הבגדים. ארון הבגדים שלכם יהיה נקי מעש ובעל ריח עדין ונפלא של קפה.

 11. הרחקת פרעושים מבעלי חיים - פתרון טבעי ויעיל להרחקת פרעושים מהכלב או מהחתול: שלבו שאריות קפה במהלך רחיצת בעל החיים - עשו את הפרווה עם שאריות קפה ורחצו במים והדבר יצמצם באופן משמעותי את כמות הפרעושים, ואף יעלים אותם לגמרי.

 12. הכנת פילינג גוף טבעי - ערבבו 2 כפיות של שאריות קפה טחון עם שתי כפיות אבקת קקאו אורגני, הוסיפו רבע כוס חלב או שמנת וכפית דבש, ויש לכם פילינג טבעי, עשיר בנוגדי חמצון וחומצות אלפא-הידרוקסיות.

 13. הכנת סבון טבעי - שאריות הקפה יכולות לשמש אתכם להכנת סבון ביתי וארומטי, שמקנה תחושה מרעננת וממריצה. הוראות הכנה מדויקות ניתן למצוא כאן.

 14. שיקום מראה השיער - לקפה תכונות שמיטיבות מאוד עם השיער, ויכולות להחזיר לו את הברק הטבעי לחזק אותו ולשקם את המראה. קחו חופן של שאריות קפה ועשו איתו את השיער. המתינו מספר דקות ושטפו היטב. ניתן גם לערבב את הקפה עם השמפו שלכם.

 15. טיפול בצלוליט - תאי צלוליט מופיעים בד"כ אצל נשים, באיזור היריכיים, הישבן, הבטן והזרועות. הסרה מלאה של הצלוליט מצריכה פעילות גופנית שגורמת להזרמת חמצן לאיזורי הצלוליט, אך ניתן לזרז את התהליך ע"י טיפול שניתן לבצע בבית: ערבבו שאריות קפה עם מים חמים, ועשו בעזרתו את האיזור במשך 10 דקות ברציפות, פעמיים בשבוע.

יש לכם עוד רעיונות יצירתים או שימושים מענינים שמצאתם לשאריות הקפה הטחון?
נשמח אם תשתפו אותנו ואת שאר הקוראים....

5 סיבות מדוע כדאי לשתות קפה לפני אימון כושר

כיצד לשמור על טריות הקפה?

חלקנו נוהגים לשמור את הקפה בקופסאות ייעודיות, חלקנו שומרים אותו במקפיא - לכל חובב קפה יש את הדרך המועדפת עליו לשמור את הקפה. נגלה לכם סוד - גם אם חשבתם שאתם מצליחים במשימה, רובכם שותים למעשה קפה שטריותו רחוקה שנות אור מטעמו של קפה טרי באמת. מהן הטעויות הנפוצות שאתם עושים, וכיצד בכל זאת תוכלו לשמור על הקפה שלכם טרי?

 

באופן לא מפתיע, ובדומה לכמעט כל מאכל או משקה שמוכר לנו, אחד הגורמים המשפיעים ביותר על טעמו של הקפה הוא טריותו. מי מאיתנו שמכיר את הטעם, הארומה והמרקם של קפה טרי באמת, כזה שנקלה זמן קצר לפני טחינתו וחליטתו - מבין כנראה על מה מדובר - אך בקרב רובנו, הפריווילגיה לשתות קפה שנחלט זמן קצר לאחר מועד קלייתו היא איננה ריאלית, ולכן אנו נוהגים לשמור על הקפה במגוון שיטות. מאמר זה ינפץ מספר מיתוסים על אחסון קפה ושמירת טריותו, וייתן לכם את המידע והכלים על מנת לשמור על הקפה שלכם בטריות מקסימלית - עד לטחינה ולחליטה.

 

פולי הקפה, במצבם הטבעי, הם ירוקים - ואודות לקליפה העוטפת אותם - הם מסוגלים לשמור על תכונותיהם זמן רב לאחר הקטיף. נהוג לחשוב כי רק לאחר הטחינה הקפה מאבד מתכונותיו, אך למעשה המירוץ מתחיל ברגע שהסתיימה הקלייה: פולי הקפה שינו את צורתם, והם חשופים כעת לגורמים חיצוניים שגורמים לירידה דרסטית באיכות הקפה עוד לפני הטחינה.

כשאנו קונים את הקפה שלנו טחון, האתגר לשמור על טריותו גדול אף יותר: שטח הפנים של הקפה כאשר הוא טחון גדול הרבה יותר, והוא הרבה פחות מוגן מהשפעות חיצוניות - מה שגורם לחיי המדף שלו להתקצר הרבה יותר מהר.

מהם הגורמים העיקריים המשפיעים על איכותו של הקפה?

את הגורמים החיצוניים שגורמים לקפה לאבד מתכונותיו, אפשר לחלק לשניים:

חמצן - המגע של הקפה עם החמצן שבאוויר, גורם לתגובה כימית שמזרזת את פירוקו הטבעי. הקפה, כמו כל חומר אורגני, סופו להירקב, והנוכחות החמצן שבאוויר תורמת רבות לתהליך.

לחות -  באוויר קיימת מסה מסוימת של מים, ובמגע עם האוויר המים ייספגו היטב בקפה טחון, אך גם בפולי קפה קלויים - מאחר וקליפתם נשרפה בתהליך הקלייה וכבר איננה קיימת להגן על תוכן הפולים.

 

אז מה עושים?

דבר ראשון - תמיד עדיף לרכוש פולי קפה על פני קפה טחון - מאחר וחיי המדף של הפולים ארוך יותר. כאשר טחינת הקפה נעשית בסמוך לחליטה, הקפה שיתקבל יהיה איכותי הרבה יותר מזה שנחלט מקפה שנטחן זה מכבר. אך גם אם אנו קונים קפה טחון, יש דברים שניתן לעשות על מנת לשמור על טריותו לאורך זמן.

 

הטעות הראשונה שרבים עושים, היא שמירה של הקפה באריזתו המקורית. קפה טחון משווק כשהוא ארוז בשקיות ששומרות על טריותו, ולכן נהוג לחשוב שאריזה זו מספיקה על מנת לשמור על הקפה - וכל מה שצריך לעשות זה להקפיד על סגירת האריזה בתום השימוש. מה הבעיה? הקפה משווק באריזות ששומרות עליו מפני החמצן, לעתים באמצעות ואקום ולעתים באמצעות חנקן, אך לאחר שהאריזה נפתחת, הקפה בא במגע עם האוויר - עם החמצן ועם הלחות. לכן - כדי למזער את הנזק, כדאי להעביר את הקפה, ישר לאחר פתיחת האריזה לכלי אחסון ייעודי - שכולל מנגנון לשאיבת האוויר החוצה ויצירת ואקום.

 

הטעות השנייה שנהוג לעשות היא לאחסן את הקפה במקפיא: ההנחה היא שמאחר ובמקפיא אין לחות, הקפה נשמר בצורה טובה יותר. כשהקפה במקפיא, הקפה אכן לא חשוף ללחות. אך כשאנו מוציאים את הקפה וחולטים אותו - אנחנו גורמים לשינוי חד בטמפרטורה שלו, דבר שמתבטא בפגיעה בטעמו ובמרקמו של הקפה.

 

בקיצור - כשאתם קונים קפה טחון, העבירו אותו לכלי אחסון ייחודי, ואחסנו אותו במקום קריר ומוצל.

 

כשמדובר בפולי קפה, העיקרון הוא דומה: האריזות כלעצמן לא באמת אוטמות את הקפה באופן הרמטי, על אחת כמה וכמה לא לאחר שהן נפתחות, ולכן אחסון בכלי ייעודי ובמקום קריר, מוצל ויבש ככל האפשר - יטיב עם פולי פולי הקפה, ישמור על טריותם ויאריך את אורך חייהם.

Air Scape

ומה אם האריזות עדיין סגורות?

כאן אנחנו ניגע בתפיסה שגויה נוספת: אריזות הקפה ה"סטנדרטיות", אלה העשויות מאלומיניום, לא שומרות על טריות הקפה בצורה מיטבית - גם כשהן סגורות. הבלבול נובע מתאריך התפוגה הארוך יחסית שמוטבע ע"י היצרן, ונאמד בדרך כלל על שנתיים מרגע אריזת הקפה בבית הקלייה. אך למעשה - פולי הקפה, ברמה מסויימת, מאבדים מטריותם ומתכונותיהם כל הזמן - גם כשהם בשקית האטומה. במילים אחרות, טעמו ואיכותו של קפה שנחלט מפולים שנקלו ונארזו לפני שנה - יהיה שונה מהותית מקפה שנחלט מפולים שנקלו ונארזו לפני חודש.

האם קפה תוצרת חוץ הוא בהכרח איכותי יותר מקפה תוצרת הארץ?

חובבי הקפה נתקלים בדילמה: קיים מגוון גדול יותר של קפה שנקלה ונארז בחו"ל, שבא לידי ביטוי בזנים שונים של פולים, תערובות ייחודיות, טכניקות שונות של קלייה - כל זה על מנת לקלוע לטעמו של הצרכן בצורה מיטבית. אך לקפה שנארז בחו"ל יש דרך ארוכה עד שהוא נחלט אצלכם במכונה הביתית: הוא מאוחסן במחסני היצרן, משם מועבר לנמל המוצא, מועבר על גבי אניות משא מרחקים של אלפי מיילים, נפרק בארץ, מאוחסן במחסנים, מופץ לחנויות, וגם בהן הוא מחכה על המדף שבועות ואף חודשים ספורים.

כל יום שעובר בתהליך הארוך הזה - הקפה מאבד מטריותו, ערכו ותכונותיו עוד ועוד.

מצד שני, הקפה שנקלה בארץ עושה דרך קצרה בהרבה מרגע אריזתו ועד שהוא נטחן ונחלט אצלכם בבית - ובכך אנו יכולים להינות מקפה טרי הרבה יותר, אך המבחר של הקפה הישראלי מצומצם יותר, וכן פחות קל להשיגו ברשתות השיווק הגדולות, שמעדיפות לעבוד עם ספקים של פירמות ידועות וגדולות מהעולם.

 

אז איך נוכל לגשר על הפער שבין קפה באיכות של המותגים הגדולים, אך ברמת טריות של קפה שנקלה בארץ?

חנויות הקפה המתמחות ובוטיקים למיניהם, משווקים קפה תוצרת הארץ במגוון תערובות, טעמים וסגנונות שונים. המלאי אמנם מצומצם, אך קיימים מותגים מקומיים שמציעים קפה באיכות גבוהה מאוד, שעשוי מפולי קפה שיובאו לארץ בעודם טריים, ונקלו בארץ באמצעות מכשור וידע מהמעלה הראשונה. למותגים אלה אמנם אין את ה"זוהר" וה"יוקרה" של המותגים המובילים בעולם, אך איכותם לא נופלת מהם. נוסיף על כך שמכיוון ומדובר בייצור מקומי, ותהליך ארוך של הובלה לארץ נחסך - הקפה המקומי בד"כ נמכר במחירים זולים יותר מקפה ממותגים בינלאומיים, וכמו שציינו קודם - אורך השרשרת מרגע האריזה במפעל ועד למכירה ללקוח הסופי קצרה יותר, ועל כן טריותם גבוהה יותר.

Bossa Caffe Fresh Roasted

אם בכל זאת אתם מעדיפים קפה ממותגים בינלאומיים, גם לזה יש פתרון - והוא טמון באיכות האריזה.
יצרנים שונים אורזים את הקפה באריזות שונות, בד"כ אריזות מסוג פויל אלומיניום בעלות אטימות טובה,
הכוללות שסתום חד כיווני שמסייע לגזים שנוצרים בתהליך טבעי בפולים להיפלט החוצה - אך מונעים כניסת אויר לתוך השקית. יצרנים מסוימים יוצרים ואקום בתוך השקית, חלקם ממלאים אותה בחנקן, וכו'.

גם באריזות, האיכות משתנה בין היצרנים: ניתן למצוא אריזות בעובי דק ועבה, שסתומים באיכות גבוהה יותר וגבוהה פחות - ויש יצרנים שלקחו את העניין צעד אחד קדימה - ובמקום להשתמש בשקיות הסטנדרטיות, הן אורזות את הקפה באריזות מתכת קשיחות - שאמנם מסרבלות את ההובלה, ומייקרות במעט את המחיר - אך הן מבטיחות קפה טרי ואיכותי באמת, שטעמו כמו של קפה שנקלה ממש לאחרונה.

Izzo Caffe 4 Packes

אז איך אתם אוהבים את הקפה שלכם